Gdy podatnik już sprawdził, czy spełnia wszystkie warunki i zapoznał się z konsekwencjami wdrożenia projektu "Estoński CIT" w życie, pozostaje wypełnienie prostego formularza ZAW-RD i wysłanie go do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Należy pamiętać jednak również o innych obowiązkach związanych z tym zgłoszeniem.
Wejście następuje przez złożenie zawiadomienia ZAW-RD do Naczelnika Urzędu Skarbowego, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Wspólnicy , którzy bezpośrednio lub przez podmioty powiązane współpracują ze spółką na estońskim CIT powinni złożyć oświadczenie OSW-RD.
Wejście możliwe jest także w trakcie roku obrotowego. Należy wówczas zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe za zamknięty rok podatkowy.
Przykładowo, spółka zamierza wejść w estoński CIT od 1 grudnia 2022 roku. W takim wypadku:
Jeżeli spółka posiada różnice między rachunkowością bilansową a podatkową lub powstała z przekształcenia to w ramach zeznania rocznego CIT-8 należy dołączyć informację CIT/KW. Obejmuje ona informację o korekcie wstępnej (np. związaną z amortyzacją) i dochodzie z przekształcenia (dotyczy spółek powstałych z przekształcenia i to tylko, gdy wiązało się to z powstaniem nadwyżek wartości księgowej aktywów ponad ich wartość podatkową i tylko gdy pierwszy rok podatkowy spółki po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania estońskim CIT).
Zawiadomienie według wzoru ZAW-RD, może zostać złożone - zgodnie z ogólnymi zasadami - w formie papierowej lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W przypadku środków komunikacji elektronicznej, zawiadomienie ZAW-RD będzie można składać za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, przy użyciu interaktywnego formularza. Ponadto zawiadomienie na druku ZAW-RD może być złożone poprzez platformę e-PUAP jako pismo ogólne, w formacie pdf, uwierzytelnione podpisem kwalifikowanym, poprzez Profil Zaufany albo podpis osobisty.
Zawiadomienie może być złożone przez pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa ogólnego lub szczególnego.
W kwestii sposobu udzielenia pełnomocnictwa do złożenia zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, zauważyć należy, iż zgodnie z art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej [2], jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.
Przepis art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej stanowi, że przez deklaracje rozumie się również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Skoro więc możliwość skorzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zależy od woli podatnika, zawiadomienie o wyborze tego opodatkowania nie będzie mieściło się w definicji pojęcia „deklaracja” z art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej.
W konsekwencji nie będzie możliwe podpisanie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem na podstawie pełnomocnictwa UPL-1 i UPL-1P, zgodnie z art. 80a Ordynacji podatkowej.
Zatem w świetle przepisów Ordynacji podatkowej, w tym jej art. 138a, art. 138d i art. 138e dotyczących działania przez pełnomocnika, właściwą formą udzielenia pełnomocnictwa jest ustanowienie pełnomocnika ogólnego (pełnomocnictwo PPO-1) lub pełnomocnika szczególnego (pełnomocnictwo PPS-1), wskazanego do reprezentowania w konkretnej sprawie (np. do złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy CIT).