Czy pamiętacie o obligatoryjnym oświadczeniu wspólników?

Jest takie oświadczenie, o którym spółki w estońskim CIT (i wspólnicy tych spółek) mogą łatwo zapomnieć. Mowa o oświadczeniu OSW-RD, w ramach którego wspólnik informuję spółkę o podmiotach, w których posiada udziały/akcje/prawa. Co więcej, oświadczenie to należy składać CO ROKU, nawet jeżeli nic się nie zmieniło.

Oświadczenie OSW-RD składa się na oficjalnym formularzu. Aktualny (na dzień pisania notki) można pobrać klikając ikonę dyskietki powyżej.

Kiedy trzeba złożyć oświadczenie

O oświadczeniu OSW-RD trzeba pamiętać w 3 sytuacjach:

- na początku, przy wejściu spółki w ryczałt od dochodów spółek

- co roku, w terminie do końca pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego podatnika, w którym stosuje opodatkowanie ryczałtem

- w przypadku zmiany stanu faktycznego - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian

Co obejmuje oświadczenie

W oświadczeniu trzeba wskazać podmioty w których posiada się uprawnienia pośrednio i bezpośredni.

Precyzując, wspólnik ma wskazać te podmioty, w których:

- posiada bezpośrednio 5% udziałów w kapitale, ogółu praw i obowiązków (w tym także tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub instytucji wspólnego inwestowania lub innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym)

- posiada pośrednio 5% udziałów w kapitale, ogółu praw i obowiązków (w tym także tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub instytucji wspólnego inwestowania lub innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym)

Uwaga: wynika z tego, że jeżeli wspólnik posiada udziały w spółce, która z kolei również posiada udziały w kolejnej spółce, w oświadczeniu OSW-RD należy wskazać wszystkie te spółki!

Tylko podmioty, z którymi spółka w eCIT dokonuje transakcji

Ułatwieniem jest na pewno fakt, że ów obowiązek obejmuje wyłącznie podmioty, z którymi współpracuje spółka objęta ryczałtem od dochodów spółek. Jeżeli są to podmioty, które nie mają ze sobą nic wspólnego – nie trzeba ich wskazywać.

Inną kwestią pozostaje to, że wspólnik nie zawsze musi mieć wiedzę w temacie tego, czy jedna z jego spółek współpracuje np. z fundacją, której jest beneficjentem. Dlatego rozwiązaniem bezpiecznym jest wymienienie wszystkich podmiotów, w których wspólnik posiada ponad 5% udziałów/praw itp.

Co dzieje się z tym oświadczeniem

Oświadczenie OSW-RD wspólnik składa do spółki.

Spółka zaś powinna przedstawić kopie do urzędu skarbowego. Dzieje się tak jednak tylko na żądanie tego urzędu lub naczelnika.

Niemniej należy się spodziewać, że w przypadku kontroli w spółce objętej ryczałtem będzie to standardowe zapytanie ze strony kontrolującego, gdyż tylko posiadając tę wiedzę będą w stanie ocenić poprawność rozliczeń według przepisów o estońskim CIT.

Co jeżeli nie będzie oświadczenia

W przypadku gdy wspólnik nie wykona obowiązku, tj. nie poinformuje spółki i nie złoży oświadczenia, to spółka ma obowiązek poinformować o niewykonaniu tego obowiązku naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla tej osoby fizycznej w terminie 30 dni od dnia upływu terminu na jego wykonanie.

Innymi słowy: spółka ma obowiązek donieść do US na własnego wspólnika.

Masz pytania? Chcesz się skonsultować?
🤔

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Może Cię zainteresować

Wpisy z tej samej kategorii

Ostatnie wpisy na blogu