ESTOŃSKI CIT
PO POLSKU
strona główna
w pigułce
PRZYKŁADY
Blog
Ankieta
KONTAKT
Znajdź
Konkretne porównania
[porównanie obciążeń] JDG a sp. z o.o. z wynagrodzeniem właściciela na podstawie art. 176 KSH
26/7/22
Porównanie obciążeń (podatki i składki ZUS) pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą na 19% liniowym podatku z spółką z o.o. działającą w reżimie estońskiego CIT, w której jedyny właściciel pobiera wynagrodzenie w wysokości 120.000 zł rocznie z tytułu umowy spółki (art. 176 KSH).
[porównanie obciążeń] spółka cywilna a sp. z o.o. w estońskim CIT + wynagrodzenie wspólników z art. 176 KSH
26/7/22
Porównanie obciążeń (podatkowych oraz ZUS) działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej do te samej działalności, ale prowadzonej w formie spółki z o.o. opodatkowanej estońskim CIT, w której wynagrodzenie jest wypłacane wspólnikom również na podstawie art. 176 KSH.
[porównanie obciążeń] spółka z o.o. pod kątem e-CIT, gdy wypłacana jest tylko część zysku
16/7/22
Przykład z wyliczeniem efektywnego obciążenia podatkowego dla spółki z o.o., która wypłaca część osiągniętego zysku.
[porównanie obciążeń] spółka z o.o. bez estońskiego CIT oraz spółka z o.o. w estońskim CIT
15/7/22
Przykład z wyliczeniem efektywnego obciążenia podatkowego dla spółki z o.o., która wypłaca całości osiągniętego zysku.
[porównanie obciążeń] spółka cywilna a sp. z o.o. w estońskim CIT
14/7/22
Porównanie obciążeń (podatkowych oraz ZUS) działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej do te samej działalności, ale prowadzonej w formie spółki z o.o. opodatkowanej estońskim CIT.
[porównanie obciążeń] jdg a spółka z o.o. w estońskim CIT
18/5/22
Porównanie obciążeń dla jednoosobowej działalności autorstwa Jana Sarnowskiego (wiceminister finansów odpowiedzialny za wdrożenie e-CIT) oraz Aleksandra Łożykowskiego. Autorzy przekonują w nim, że po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem zmiana formy prowadzenia działalności na spółkę z o.o. w estońskim CIT to najatrakcyjniejsza forma opodatkowania działalności gospodarczej dla podatników o opisanym profilu.
Konkretne przykłady
Wypłata wynagrodzenia jako ukryty zysk
11/10/23
Przykład z objaśnień Ministra Finansów dotyczący możliwości uznania wypłaty części wynagrodzenia jako ukrytego zysku
[przykład] Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej a wejście w CIT
2/2/23
Przykład dotyczący możliwości wejścia w estoński CIT po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Aport przedsiębiorstwa a możliwość objęcia spółki estońskim CIT
22/7/22
Czy spółka, której wspólnik wniósł na kapitał zakładowy prowadzone wcześniej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwo, może być objęta estońskim CIT?
Samochód osobowy a ukryty zysk [przykład]
22/7/22
Przykład przedstawiający konsekwencje używania samochodu osobowego przez wspólników spółki do celów mieszanych, tj. zarówno jako samochód prywatny jak i służbowy.
Obliczanie zatrudnienia na potrzeby estońskiego CIT
19/7/22
Opodatkowanie ryczałtem może wybrać podatnik, który spełnia m.in. wymóg zatrudnienia odpowiedniej ilości osób. W przedstawionym przykładzie pokazane zostanie kogo należy brać po uwagę przy obliczaniu ilości osób zatrudnionych jak również jakie czynniki należy brać pod uwagę i wpływ okresu zatrudnienia na spełnienie warunku.
Przykład: wyjście z estońskiego CIT a korekta rozliczonej straty podatkowej zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o CIT
16/7/22
Rozliczenie straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT może być dokonane pod warunkiem stosowania ryczałtu przez okres co najmniej czterech lat podatkowych. Są to cztery bezpośrednio po sobie następujące lata opodatkowania ryczałtem. W przypadku wcześniejszego wyjścia z estońskiego CIT podatnik zobligowany jest do skorygowania dokonanego wcześniej odliczenia, poprzez złożenie stosownej korekty zeznania podatkowego za lata, w których dokonał tego odliczenia.
Przykład: możliwość rozliczenie straty w 100% zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy o CIT
15/7/22
Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, a w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem osiągnął stratę ze źródła przychodów i był uprawniony do odliczenia tej straty na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, ale zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT nie mógł jej w pełni odliczyć (pozostała nieodliczona część straty) – nabywa prawo do rozliczenia tej nieodliczonej straty na podstawie art. 7 ust 7 ustawy o CIT, poprzez obniżenie dochodu (z danego źródła przychodu) uzyskanego w dwóch latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem.
Przykład: Szczególne zasady odliczenia straty podatkowej
14/7/22
Przykład wyjaśniający zasady rozliczania straty podatkowej w związku z wejściem w estoński CIT. Przykład pochodzi z Objaśnień Ministra Finansów.
Przykład: rozliczenie straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT
14/7/22
Przykład z Objaśnień Ministra Finansów dotyczący rozliczenia straty na podstawie art. 7 ust 7 ustawy o CIT i sposobu obniżenia dochodu.
Przykład: dochód z przekształcenia przy braku przeszacowania składników majątku na przekształceniu
19/6/22
Podmioty powstałe z przekształcenia, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem podlegania pod ryczałt, nałożony został obowiązek rozpoznania dochodu z przekształcenia. Jakich formalności należy dotrzymać i jak obliczyć dochód z przekształcenia.
Przykład: korekta wstępna - przykłady zaliczonych przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodu
15/6/22
Jeżeli spółka posiada różnice między rachunkowością bilansową a podatkową lub powstała z przekształcenia to w ramach zeznania rocznego CIT-8 należy dołączyć informację CIT/KW. CIT/KW obejmuje informację o korekcie wstępnej i dochodzie z przekształcenia. Korekta wstępna to informacja o różnicach w przychodach i kosztach, które wynikają z ich odmiennej klasyfikacji dla celów prawa podatkowego oraz prawa bilansowego, wraz z informacją o podatku należnym.
Wyjazd zagraniczny jako ukryty zysk
5/5/22
Przykład dotyczący kwalifikowania wyjazdów zagranicznych do ukrytych zysków. W szczególności zwraca uwagę fakt powołania się w przykładzie Ministra Finansów na to, że okolicznością decydującą o wyborze kursu zagranicznego był udział w tym kursie wspólników.
Formularz kontaktowy
Masz sugestie, o jakim przykładzie powinienem napisać? Daj znać!
Imię
Twój adres e-mail
Treść wiadomości
Dziękuję! Twoja wiadomość została wysłana.
Ups! Coś poszło nie tak jak powinno.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: Polityka prywatności (link w stopce strony).