Co do zasady podmiot wchodzący w reżim estońskiego CIT musi dokonać korekty wstępnej. Dodatkowo, w przypadku przekształcenia, konieczne jest obliczenie również dochodu z przekształcenia. W praktyce powstało pytanie, jak powyższe zasady należy stosować do podmiotów powstałych z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Odpowiedź: to zależy.
A zależy od tego, czy osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą prowadzącą jdg, prowadziła księgi rachunkowe czy wyłącznie podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Ja już pisaliśmy na blogu, zgodnie z art 7aa. ust. 1 ustawy o CIT spółka, w związku z wejściem w estoński CIT, powinna wraz z CIT-8 za okres podatkowy poprzedzający estoński CIT złożyć informację CIT/KW (tzw. KOREKTA WSTĘPNA) o różnicach w przychodach i kosztach, które wynikają z ich odmiennej klasyfikacji dla celów prawa podatkowego oraz prawa bilansowego, wraz z informacją o tym, jaki jest należy w związku z tym podatek. Dodatkowo spółka musi sporządzić informację o DOCHODZIE Z PRZEKSZTAŁCENIA.
Dla spółek powstałych z podmiotów prowadzących księgi rachunkowe stosuje się odpowiednio zapisy jak w przypadku typowego wejścia w reżim estońskiego CIT.
Zgodnie z treścią art. 7aa ust. 9 ustawy CIT, w przypadkach przekształcenia jdg lub np. spółki jawnej podatnik w informacji o przychodach i kosztach, uwzględnia przychody i koszty ustalone dla celów podatku dochodowego rozliczane przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podmioty nieprowadzące ksiąg rachunkowych, a rozliczające się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, zgłaszały uzasadnione wątpliwości jak należałoby stosować te przepisy wobec nich, skoro na bazie dostępnych danych nie są one w stanie doprowadzić do obliczenia potrzebnych wartości.
Przedsiębiorca taki nie ustala przychodów, kosztów oraz wartości składników majątku, dla wyniku finansowego netto. W związku z powyższym, różnice przejściowe między wynikiem finansowym a podatkowym nie występują przy takim rozliczaniu.
Jak wskazało Ministerstwo Finansów w osobie wiceministra finansów w niedawnej odpowiedzi na interpelacje poselską (interpelacja nr 37738, znak DD8.054.7.2022)
„Mając powyższe na względzie, w przypadku spółki, która powstała z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą, który nie był obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a prowadził jedynie podatkową księgę przychodów i rozchodów, przepisy o korekcie wstępnej oraz dochodzie z przekształcenia, o których mowa w art. 7aa ustawy CIT, nie znajdują zastosowania.”
Powyższe znajduje również potwierdzenie w niedawnej interpretacji podatkowej (0111-KDIB2-1.4010.379.2022.1.AR) dla spółki jawnej:
„W związku z tym, że spółka jawna na moment przekształcenia nie prowadziła ksiąg rachunkowych, tylko podatkową książkę przychodów i rozchodów, to na moment przekształcenia nie ustalała wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości. Jak zostało wskazane powyżej, Wnioskodawca otworzył księgi rachunkowe zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości na podstawie zapisów w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Tym samym, nie wystąpiły różnice wartości poszczególnych składników majątku dla celów podatkowych i bilansowych oraz następuje kontynuacja amortyzacji składników majątku Wnioskodawcy."
Mając na względzie powyższe organ potwierdził, że w takiej sytuacji nie powstaje obowiązek rozpoznawania dochodu z przekształcenia zgodnie z art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.