Ukryte zyski to kategoria dochodu opodatkowana w ramach estońskiego CIT. We wpisie podsumowujemy, jakie przykłady ukrytych zysków pojawiają się w ustawie, interpretacjach podatkowych czy objaśnieniach Ministra Finansów.
Zgodnie z definicją ukryte zyski to:
1. wszelkie świadczenia spółki (odpłatne, nieodpłatne, pieniężne, niepieniężne),
2. wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz:
a. wspólnika lub
b. podmiotu powiązanego bezpośrednio lub pośrednio ze spółką, lub
c. podmiotu powiązanego bezpośrednio lub pośrednio ze wspólnikiem spółki.
3. wykonane w związku z prawem wspólnika do udziału w zysku.
Interpretacje podatkowe należy zawsze odczytywać przez pryzmat podanych w nich stanów faktycznych – do każdego przykładu podana jest sygnatura sprawy (dostępnej do zaznajomienia się w internecie), w której został opisany stan faktyczny.
Koszty delegacji
Koszty delegacji wypłacane Udziałowcowi, który jest zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę nie będą stanowić dochodu z ukrytych zysków, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów spółek kapitałowych ponieważ są one związane stricte z wykonywaniem obowiązków służbowych, a delegacja stanowi dodatek do wynagrodzenia rekompensujący czas podróży służbowej pod warunkiem, że wynagrodzenie to nie przekroczy wysokości pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia
(0111-KDIB1-1.4010.366.2021.3.BK)
Podwykonawstwo
Wypłata wynagrodzenia na podstawie faktur wystawionych przez podmioty powiązane z tytułu wykonania po cenach rynkowych w ramach podwykonawstwa na rzecz Wnioskodawcy wskazanych we wniosku usług – nie będzie stanowiła wypłaty ukrytego zysku z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych (tu: Wspólnika oraz spółki kapitałowej w której Wspólnik jest udziałowcem) w istocie będzie odpowiadać wartości rynkowej, wypłacone na rzecz podmiotów powiązanych wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez nich usług nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu tych podmiotów, do zawarcia transakcji z podmiotami powiązanym doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji a zawarcie wskazanych transakcji wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy
(0111-KDIB2-1.4010.518.2021.2.AR).
Transakcja z podmiotem powiązanym
Wypłata wynagrodzenia na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu dokonywanych z tymi podmiotami na warunkach rynkowych transakcji w zakresie zakupu oraz sprzedaży samochodów, wynajmu samochodów, zakupu paliw, sprzedaży usług serwisowych oraz części do samochodów, jak również zakupu usług najmu nieruchomości od udziałowca Spółki – nie będzie stanowiła wypłaty ukrytego zysku w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT jest prawidłowe z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie na rzecz wskazanych we wniosku podmiotów powiązanych w istocie będzie odpowiadać wartości rynkowej, wypłacone na rzecz podmiotów powiązanych wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez nich usług nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu tych podmiotów, do zawarcia transakcji z podmiotami powiązanym doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji a zawarcie wskazanych transakcji wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy.
(0111-KDIB2-1.4010.639.2021.2.AR)
Świadczenie na rzecz fundacji
Wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę w formie ryczałtowej na rzecz Fundacji stanowi ukryty zysk i będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek
(0111-KDIB1-2.4010.554.2021.2.AK).
Samochody
Samochód wykorzystywany do celów mieszanych przez wspólników
Skoro Spółka dla posiadanych samochodów osobowych nie prowadzi ewidencji przebiegu, to uznaje się, że samochody te są wykorzystywane również do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji tylko 50% kosztów dotyczących samochodów osobowych nie stanowi ukrytych zysków. Natomiast pozostałe 50% wydatków stanowi ukryte zyski i podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
(0111-KDIB1-2.4010.554.2021.2.AK).
Samochód wykorzystywany do celów mieszanych przez pracownika
Mając zatem na uwadze treść art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy CIT, podobieństwo jakie cechuje ukryte zyski oraz wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i brak szczegółowych przepisów odnośnie sposobu ustalania w jakiej wysokości należy zaliczyć do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych dla celów mieszanych bez prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu przez pracowników Spółki, nie będących udziałowcami należy per analogiam zaliczyć do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w wysokości 50%.
(0111-KDIB1-3.4010.243.2022.1.PC)
Wykup samochodu osobowego
Wydatek poniesiony na wykup samochodu osobowego o wartości nieprzekraczającej 150 000 zł nie powinien stanowić ukrytego zysku w kontekście wydatków na reprezentację Spółki, a tym samym – nie powinien podlegać opodatkowaniu estońskim CIT.
Ustalając wartość ukrytych zysków w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych na cele mieszane, należy brać pod uwagę wartość wydatków w kwocie brutto.
(0111-KDIB1-3.4010.248.2022.3.JKU)
Najem
Najem od udziałowca
Płacony przez Spółkę czynsz najmu za lokale wynajmowane od Udziałowca w cenach rynkowych nie stanowi dochodu z tytułu ukrytych zysków (przy czym warto dodać, że zgodnie ze stanem faktycznym „Wspólnik Spółki zadbał o aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka posiada (…) własne nieruchomości, które wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej (…). Spółka wynajmuje (…) lokali (…) na terenie całej Polski na podstawie zawartych umów najmu z różnymi, prywatnymi podmiotami niepowiązanymi z Udziałowcem. Spółka wynajmuje od Udziałowca (…) lokale (…) przeznaczone na (…). Wyposażenie wszystkich (…) jest własnością Spółki, nie jest dzierżawione od Udziałowca.”)
(0111-KDIB1-2.4010.554.2021.2.AK).
>>> zobacz też: Najem od wspólnika w estońskim CIT <<<
Najem od podmiotu powiązanego
Wypłata należności do podmiotu powiązanego z tytułu najmu składników majątku - nie będzie stanowiła ukrytego zysku, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie na rzecz wskazanego we wniosku podmiotu powiązanego w istocie będzie odpowiadać wartości rynkowej, wypłacane na rzecz podmiotu powiązanego należności z tytułu najmu składników majątku wskazanych we wniosku nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu tego podmiotu, do zawarcia transakcji z podmiotem powiązanym doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji a zawarcie wskazanych we wniosku transakcji wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy.
(0111-KDIB2-1.4010.158.2022.2.MK)
Poręczenia
Wypłacana przez Spółkę na rzecz wspólników kwota odsetek, stanowiąca wynagrodzenie za udzielenie poręczenia na spłatę zobowiązań Spółki, nie stanowi dochodu z ukrytych zysków
(0111-KDIB2-1.4010.512.2021.2.AR)
Brak wyposażenia Spółki w niezbędne aktywa, dzierżawa przedsiębiorstwa
Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego od opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że kwota czynszu za wydzierżawienie części zakładu kamieniarskiego przez udziałowców Spółki oraz wynagrodzenie za świadczone usługi wózkiem widłowym wraz z operatorem będą stanowiły ukryty zysk.
Fakt, że Spółka nie posiada własnego zakładu kamieniarskiego jak również wózka widłowego, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej i zwarła umowę dzierżawy części zakładu kamieniarskiego i umowę o świadczenie usług wózkiem widłowym wraz z operatorem od swoich wspólników prowadzi do wniosku, że wspólnicy Spółki nie zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej.
Ustalenie czynszu na zasadach rynkowych nie oznacza, że inne przesłanki wskazane w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT nie zostały spełnione. W świetle powyższego zarówno kwota czynszu za wydzierżawienie części zakładu kamieniarskiego jak i kwota wynagrodzenia za świadczone usługi wózkiem widłowym wraz z operatorem stanowi ukryty zysk, a tym samym będzie on podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółki.
(0111-KDIB1-1.4010.187.2022.1.BS)
Pożyczka
Udzielona pożyczka pieniężna przez spółkę wspólnikowi będzie stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy CIT.
(0111-KDIB1-3.4010.90.2022.3.JKU)
Wynagrodzenie prokurenta
Wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę z tytułu pełnienia funkcji prokurenta będzie w całości stanowiło ukryte zyski i podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.
(0111-KDIB1-2.4010.182.2022.2.AK)
Centrum Usług Wspólnych
Świadczenie usług księgowo-administracyjnych przez Centrum Usług Wspólnych na rzecz PSA, nie stanowi ukrytych zysków o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, gdyż usługi nie będą świadczone w związku z prawem Wspólników do udziału w zysku PSA. Będą one niezbędne w celu prowadzenia przez PSA podstawowej działalności. Ponadto usługi będą świadczone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
(0111-KDIB1-1.4010.220.2022.2.ŚS)
Przez ukryte zyski rozumie się:
1. Kwotę pożyczki (kredytu) udzielonego przez spółkę jej wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem;
2. Odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez wspólnika spółce;
3. Świadczenia wykonane na rzecz:
a. fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b. trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
4. Nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z przepisami ustawy o CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji;
5. Nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
6. Wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
7. Równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
8. Darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju [dopisek MHO: na rzecz wspólnika lub podmiotu powiązanego];
9. Wydatki na reprezentację [dopisek MHO: na rzecz wspólnika lub podmiotu powiązanego];
10. Dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
11. Odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
12. Zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
13. Świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Dochodem z tytułu ukrytego zysku mogą być na przykład:
• świadczenia nabyte przez spółkę od podmiotu powiązanego,
• kwota pokrytych (poniesionych) przez spółkę kosztów związanych z funkcjonowaniem podmiotu powiązanego,
• zwrot kosztów,
• refakturowanie kosztów funkcjonowania grupy kapitałowej,
• kwoty wynikające z zapłaconej przez spółkę korekty dochodowości w grupie kapitałowej,
• świadczenia wykonane przez spółkę, jeśli związane są z takimi uzgodnieniami, które w efekcie przynoszą jakiekolwiek bezpośrednie lub pośrednie przysporzenie (korzyść) dla podmiotu powiązanego, przy czym mogą być one zarówno odpłatne jak i nieodpłatne, pieniężne bądź w naturze.
Do świadczeń, które skutkować będą powstaniem dochodu z tytułu ukrytego zysku mogą zatem zaliczać się świadczenia dokonane w grupie podmiotów powiązanych mające związek np. z:
• podziałem funkcji, aktywa lub ryzyka;
• korektą dochodowości – bez względu na jej podstawę;
• zarządzaniem udziałami w grupie kapitałowej;
• audytem przeprowadzanym w grupie kapitałowej;
• przekazywaniem know-how w ramach grupy kapitałowej;
• doradztwem w zakresie m.in. usług zarządzania, promocji czy reklamy;
• udostępnianiem wartości intelektualnej lub majątku.