W ramach niniejszego wpisu odpowiemy na pytanie, co ma wspólnego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw lub w spółce w estońskim CIT a ukryte zyski.
Jak było już opisywane na niniejszej stronie, ukryte zyski to wszelkie świadczenia spółki (odpłatne, nieodpłatne, pieniężne, niepieniężne), wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz: a) wspólnika lub b) podmiotu powiązanego bezpośrednio lub pośrednio ze spółką, lub c) podmiotu powiązanego bezpośrednio lub pośrednio ze wspólnikiem spółki. Czyli generalnie na rzecz podmiotów związanych w jakiś sposób ze spółką.
Aby dane świadczenie mogło być uznane za ukryty zysk musi być wykonane w związku z prawem wspólnika do udziału w zysku.
>>>> WIĘCEJ O UKRYTYCH ZYSKACH <<<
Ustawa o CIT zawiera też katalog czynności, które pomimo tego że spełniają powyższą definicję, to ukrytym zyskiem nie są.
Do tej kategorii należy wynagrodzenie otrzymywane przez osoby fizyczne powiązane ze spółką.
>>> SPRAWDŹ JAK USTALA SIĘ PODMIOTY POWIĄZANE W ESTOŃSKIM CIT <<<
Zgodnie z ustawą nie jest ukrytym zyskiem wynagrodzenie i inne zasiłki otrzymywane z tytułu umowy o pracę, czy z tytułu powołania na członka zarządu, umowy zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym typie zawieranych w ramach działalności prowadzonej przez takiego menedżera.
Ale tu ograniczeniem jest wysokość tego wynagrodzenia. Ustawodawca postanowił nie wprowadzać ograniczenia na poziomie wartości rynkowej tych świadczeń, a wprowadzić pewien pułap „na twardo”. I tu właśnie pojawia się kwota 5-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Zatem nie jest ukrytym zyskiem wypłacane wynagrodzenie pod warunkiem, że nie przekracza:
• pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę z tytułów wskazanych wyżej, lub
• pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wskazana przez Główny Urząd Statystyczny
>>> ZOBACZ JAKĄ KWOTĘ PRZECIĘTNEGO WYNAGRODZENIA NALEŻY BRAĆ POD UWAGĘ NA ROK 2024 <<<
Analizując zatem, czy mamy do czynienia z wypłatą ukrytych zysków konieczne jest ich porównywanie z zarówno średnią wynagrodzenia wypłacaną przez spółkę jak i średnią wskazaną przez Główny Urząd Statystyczny.
Średnią miesięczną spółki ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej.
Co istotne, wystarczy że wypłacane wynagrodzenie przekracza tylko jedną z tych kwot.
Takie podejście zaprezentowały organy skarbowe np. w interpretacji z 14 listopada 2022 (0111-KDIB1-2.4010.557.2022.2.AK):
„Ponadto podkreślić należy, że jeśli średnia wynagrodzeń z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w Spółce jest niższa od średniej GUS to średnia Spółki będzie punktem odniesienia, zaś jeśli ww. średnia wynagrodzeń Spółki jest wyższa od średniej GUS to średnia GUS będzie punktem odniesienia.”
UWAGA: podatek płaci się od nadwyżki. Tylko ona bowiem stanowi ukryty zysk.