Każde wejście w estoński CIT wiąże się z przygotowaniem tzw. korekty wstępnej. Jest to dodatkowa informacja załączana do CIT-8 za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok w estońskim CIT. Jej celem jest ujednolicenia rozliczeń podatkowych i rachunkowych - skoro w estońskim CIT podatki oblicza się na podstawie ksiąg rachunkowych, wszelkie różnice między tymi księgami a rozliczeniami podatkowymi musza być zatarte. Korekta wstępna, obliczana na ostatni dzień przed wejściem w estoński CIT, ma temu właśnie służyć.
Wynikiem korekty wstępnej, oprócz ujednoliconych ksiąg, może być dochód podlegający opodatkowaniu. Opodatkowaniu, którego nie będzie, jeżeli podatnik wytrzyma w estońskim CIT deklarowany okres 4-letni.
Zgodnie z art 7aa. ust. 1 ustawy o CIT Spółka, w związku z wejściem w estoński CIT, powinna wraz z CIT-8 za okres podatkowy poprzedzający estoński CIT złożyć informację CIT/KW (tzw. KOREKTA WSTĘPNA) o różnicach w przychodach i kosztach, które wynikają z ich odmiennej klasyfikacji dla celów prawa podatkowego oraz prawa bilansowego, wraz z informacją o tym, jaki jest należy w związku z tym podatek.
Wyliczeń dokonuje się na ostatni dzień poprzedzający wejście w eCIT, jednak uwzględnić należy wszystkie różnice, z wszystkich poprzednich lat podatkowych (np. od dnia rozpoczęcia amortyzacji danego środka trwałego), w których dana operacja była rejestrowana w księgach rachunkowych lub dla celów podatkowych.
Celem korekty wstępnej jest ujednolicenia swoich rozliczeń podatkowych i rachunkowych. Jest to związane z filozofią funkcjonowania tego sposobu opodatkowania - po wejściu w estoński CIT przychody i koszty podatnika ustalane dla celów rachunkowych są podstawą do rozliczeń podatkowych.
Zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów efektem korekty wstępnej przychodów i kosztów ma być wyeliminowanie:
• podwójnego opodatkowania tych samych przychodów,
• możliwości nieuwzględnienia w rozliczeniu podatkowym określonych przychodów,
• podwójnego odliczenia tych samych kosztów
• możliwości nieuwzględnienia w rozliczeniu podatkowym określonych kosztów.
Powyższe jest również swoistą metodą wykładni przepisów – analizując poszczególne zapisy pod kątem ich rozliczenia w korekcie wstępnej, należy mieć na uwadze powyższe wytyczne.
Zatem, w odniesieniu do przychodów, w korekcie wstępnej podatnik jest zobowiązany do zaliczenia do przychodów podatkowych:
• przychodów już uwzględnionych, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do przychodów „podatkowych”.
• kosztów zaliczonych już do kosztów uzyskania przychodów podatkowych, jeżeli dotychczas nie zostały jeszcze uwzględnione w wyniku bilansowym, ale mogą zostać uwzględnione w wyniku finansowym netto w okresie opodatkowania ryczałtem.
Z kolei w odniesieniu do kosztów, w korekcie wstępnej podatnik dodatkowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów:
• przychody zaliczone już do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek - jeżeli dotychczas nie zostały jeszcze uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, ale mogą zgodnie z tymi przepisami zostać uwzględnione w wyniku finansowym netto w okresie opodatkowania ryczałtem,
• koszty uwzględnionych już, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – jeżeli dotychczas nie zostały jeszcze zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Przychody i koszty przypisuje się odpowiednio do źródła przychodów, z których generowane są te przychody i koszty, tj. albo do zysków kapitałowych albo do dochodów osiągniętych z innych źródeł przychodów.
Korekta powinna mieć zastosowanie do różnic przejściowych między wynikiem finansowym, a podatkowym podatnika.
Jeżeli różnica jest trwała (np. dotacje) nie uwzględnia się tego w korekcie wstępnej. W Objaśnieniach Minister Finansów zauważa: „Przykładowo nie będą podlegały rozliczeniu w korekcie wstępnej przychody wyłącznie podatkowe, np. przychody z nieodpłatnych świadczeń.”
Nie będzie również wymagać korekty transakcja już zakończona.
Nie będzie również wymagać korekty posiadanie zamortyzowanego środka trwałego (tak dla celów podatkowych jak i rachunkowych).
W przypadku ustalenia przychodów i kosztów z tytułu korekty wstępnej i ustalenia dochodu z tego tytułu, podatnik dokonuje zapłaty podatku należnego od tego dochodu z końcem pierwszego miesiąca następującego po ostatnim roku opodatkowania estońskim CIT. Stawka podatkowa wynosi 19%.
Jeżeli jednak podatnik był w estońskim CIT cztery lata podatkowe lub dłużej, w sposób nieprzerwany, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wygasa w całości.
Przedłużenie ryczałtu na kolejny okres czteroletni zgodnie z art. 28f ust. 2 ustawy o CIT (gdy podatnik spełnia warunki do opodatkowania) nie wymaga powtórnego sporządzenia informacji, o której mowa w art. 7aa ust 1 pkt 1 ustawy o CIT.
W Objaśnieniach Ministra Finansów zostały podane następujące przykłady:
„Do przychodów podatkowych zalicza np.:
• naliczone, lecz jeszcze nie otrzymane odsetki od pożyczki udzielonej wspólnikowi, o ile odsetki te zostały uwzględnione już w przychodach rachunkowych, tj. w wyniku finansowym netto w latach poprzedzających pierwszy rok stosowania ryczałtu,
• dodatnie różnice kursowe, dotychczas nierealizowane, naliczone przy wycenie bilansowej środków pieniężnych zgromadzonych na zagranicznym rachunku bankowym,
• naliczone, lecz jeszcze nie otrzymane odsetki od należności z tytułu dostaw i usług,
• kwotę różnicy między amortyzacją środka trwałego dla celów rachunkowych i podatkowych, np. w sytuacji gdy środek trwały został podatkowo zamortyzowany w oparciu o odpis jednorazowy (na podstawie art. 16k ust. 7 ustawy o CIT), a rachunkowe odpisy będą kontynuowane w okresie opodatkowania ryczałtem
Z kolei do kosztów uzyskania przychodu zalicza m.in.:
• naliczone, lecz jeszcze nie zapłacone odsetki od zaciągniętego kredytu obrotowego, o ile odsetki te zostały uwzględnione już w kosztach rachunkowych, tj. w wyniku finansowym netto w latach poprzedzających pierwszy rok stosowania ryczałtu,
• naliczone, a dotychczas niewypłacone, wynagrodzenia z tytułu zawartych umów zlecenia i umów o dzieło, o ile kwoty tych wynagrodzeń zostały uwzględnione już w kosztach rachunkowych, tj. w wyniku finansowym netto w roku poprzedzającym pierwszy rok stosowania ryczałtu, a w rozliczeniu podatkowym nie zostały uwzględnione,
• kwotę różnicy między amortyzacją środka trwałego dla celów rachunkowych i podatkowych, np. w sytuacji gdy środek trwały jest amortyzowany dla celów rachunkowych według wyższej stawki niż dla celów podatkowych”
W niedawnej interpretacji podatkowej (interpretacja z dnia 5 lipca 2022 roku, sygnatura: 0111-KDIB1-2.4010.235.2022.1.DP) organ oceniał stanowisko Wnioskodawcy odnośnie sporządzanej wstępnej korekty. Stanowisko spółki w zakresie ujęcia poszczególnych różnic w korekcie wstępnej zostało uznane za prawidłowe:
„Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach sporządzania wstępnej korekty, do przychodów z innych źródeł - zgodnie z art. 7aa ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT - jako przychody uwzględnione, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto Spółki za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, które dotychczas nie zostały zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 - należy zakwalifikować:
- nieotrzymane odsetki od udzielonej pożyczki;
- nadwyżkę wartości bilansowej nad podatkową środków trwałych i WNiP;
- nadwyżkę wartości bilansowej nad podatkową zapasów.
Natomiast rezerwę przychodową na odsetki od obligacji będzie należało zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.
Zdaniem Spółki, w ramach sporządzania wstępnej korekty, do kosztów - zgodnie z art. 7aa ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT - jako koszty uwzględnione, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto Wnioskodawcy za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, które dotychczas nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 - należy zakwalifikować:
- rezerwę na zmniejszenie sprzedaży;
- rezerwę na składki do OZZ (Organizacji Zbiorowego Zarządzania);
- rezerwę na wynagrodzenia;
- rezerwę na audyt sprawozdania finansowego;
- rezerwę na koszty usług;
- rezerwę emerytalną;
- rezerwę urlopową;
- ujemne różnice kursowe z wyceny (nadwyżka wartości bilansowej nad podatkową zobowiązań walutowych);
- nadwyżkę wartości podatkowej nad bilansową opłaty prolongacyjnej;
- odpis aktualizujący obejmujący wartość zaniechanej produkcji własnej;
- odpis aktualizujący należność z tytułu udzielonej pożyczki."
>>> Przeczytaj o korekcie wstępnej przy przekształceniu jdg <<<