Estoński CIT a restrukturyzacje - co można, a czego nie

Zarówno wejście jak i trwanie w estońskim CIT wiąże się z wieloma restrykcjami jak chodzi o możliwość dokonywania restrukturyzacji. Ustawa zawiera cały katalog czynności, które skutkują albo brakiem możliwości stosowania ryczałtu od dochodów spółek albo utratą prawa do opodatkowania tym ryczałtem przez podmiotu, które już w nim funkcjonują. Co ważne, nie dotyczy to jednak wszystkich czynności restrukturyzacyjnych. I o nich będzie dzisiejszy wpis.

ZASADA

Ustawa o CIT wprowadza znaczące ograniczenia związane z możliwością funkcjonowania w estońskim CIT a dokonywaniem transakcji restrukturyzacyjnych.

Przez transakcje restrukturyzacyjne ustawa rozumie podziały i połączenia czy transakcje na przedsiębiorstwie lub jego zorganizowanej części.

Dodatkowo do tych transakcji w zakresie tworzenia podmiotów pod estoński CIT ustawa zalicza również transakcje na składnikach przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro oraz aporty składników otrzymanych w wyniku likwidacji innych podatników.

Podmioty utworzone w ten sposób nie mogą wejść w reżim estońskiego CIT w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia.

Podmioty zaś, które istniały już wcześniej i dokonały takiej transakcji restrukturyzacyjnej nie mogą wejść w estoński CIT w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Co do zasady mamy więc okres 2 letniej karencji od dokonania transakcji restrukturyzacyjnej.

W przypadku zaś utraty prawa do opodatkowaniem ryczałtem na skutek dokonanej restrukturyzacji podatnik może złożyć ponowne zawiadomienie dopiero po upływie 36 miesięcy, następujących po roku kalendarzowym, w którym podatnik utracił prawo do opodatkowania ryczałtem.

SKĄD TE OGRANICZENIA

Ustawodawca wdrożone ograniczenia uzasadniał (w uzasadnieniu do ustawy wdrażającej eCIT) w następujący sposób:

„Określone w przepisach sytuacje odraczają moment przystąpienia do ryczałtu z uwagi na możliwość wystąpienia w ich wyniku komplikacji rozliczeń księgowych i podatkowych oraz zmiany wartości majątku.”

Wydaje się jednak, iż głównym celem wdrożonych rozwiązań jest ograniczenie możliwości wykorzystywania ryczałtu dla celów optymalizacyjnych (na co wskazywano w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizacyjnej przy okazji tłumaczenia 3 letniej karencji po utracie prawa do opodatkowania ryczałtem).

NIE WSZYSTKIE TRANSAKCJE

Ustawa dopuszcza jednak odstępstwa od ograniczeń restrukturyzacyjnych w trakcje trwania w estońskim CIT.

Przede wszystkim jest możliwość dokonywania tych transakcji gdy oba podmioty są w estońskim CIT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa z 3 sierpnia 2022 roku (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.281.2022.4.AW):

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że zarówno majątek pozostały w Spółce T1, jak i majątek wydzielany i przekazywany do Spółki T2 będą spełniać wymogi definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, w związku z tym po stronie wspólników obu spółek (tj. MB i KB) wskutek podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa żadna ze Spółek - T1 i T2 nie utraci prawa do korzystania z tej formy opodatkowania (ryczałtem od dochodów spółek, przyp. MH).

W przypadku, gdy podmiot, który nie stosuje ryczałtu, zostanie przejęty w drodze łączenia lub podziału lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, podatnik przejmujący majątek może kontynuować rozliczenia ryczałtem, jeśli podmiot przejmowany zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe, a także dokona korekty wstępnej.

Tym samym istnieje wąski katalog czynności, które pozwalają na zachowanie statusu podatnika w estońskim CIT. Warto o tym pamiętać przed dokonaniem restrukturyzacji, gdyż odpowiednio poprowadzony proces może pozwolić na dalsze korzystanie z benefitów funkcjonowania w eCIT.

Masz pytania? Chcesz się skonsultować?
🤔

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Może Cię zainteresować

Wpisy z tej samej kategorii

Ostatnie wpisy na blogu