Opodatkowanie ryczałtem może wybrać podatnik, który spełnia m.in. wymóg zatrudnienia odpowiedniej ilości osób. W przedstawionym przykładzie pokazane zostanie kogo należy brać po uwagę przy obliczaniu ilości osób zatrudnionych jak również jakie czynniki należy brać pod uwagę i wpływ okresu zatrudnienia na spełnienie warunku.
Opodatkowanie ryczałtem może wybrać podatnik, który:
1) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby fizyczne, inne niż wspólnicy, w przeliczeniu na pełne etaty, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych – przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
2) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz co najmniej 3 osób fizycznych, innych niż wspólnicy, zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę.
Do minimalnego poziomu zatrudnienia, o którym mowa w pkt 1 oraz 2, nie wlicza się wspólników tego podatnika.
Ponadto, warunek, uważa się za spełniony, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT). Wydatki powinny być ponoszone w każdym miesiącu roku podatkowego.
Przykład 12 z Objaśnień Ministra Finansów
"Spółka z o.o. w 2022 r. zatrudnia następujące osoby:
1. czterech udziałowców – na podstawie umowy o pracę (przez cały rok),
2. Pana Włodzisława – na podstawie umowy o dzieło przez cały ten okres,
3. Panią Alicję – na podstawie umowy zlecenia w kwocie 7.000 zł/msc (umowa zawarta na okres styczeń - marzec, od której pobierane są zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne),
4. Pana i Panią Nowak - na podstawie umów zlecenia w kwocie 5.000 zł/msc każda (umowy zawarte na cały rok 2022, od których pobierane są zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne).
Czy w przypadku Spółki warunek zatrudnienia należy uznać za spełniony?
- Zatrudnianie udziałowców nie wyklucza Spółki z opodatkowania ryczałtem, jednak nie są oni wliczani do minimalnego poziomu zatrudnienia.
- Spółka nie zatrudnia osób innych niż udziałowcy na podstawie umowy o pracę, jednakże zatrudnia 4 osoby na podstawie innych umów niż umowa o pracę. W związku z powyższym należy sprawdzić, czy spełniony jest warunek dotyczący zatrudnienia na podstawie umowy innej niż umowa o pracę (zob. poz. 32 pkt 2 Przewodnika).
W tym wypadku okres zatrudnienia wskazanych osób będzie miał wtórne znaczenie – liczy się natomiast łączna miesięczna kwota wynagrodzenia w każdym miesiącu roku podatkowego oraz obowiązek pobierania zaliczek i składek na ubezpieczenia społeczne od wskazanych umów.
Ustalenia są następujące:
- Umowa Pana Włodzisława pozostaje nieoskładkowana, a zatem nie wlicza się ona do limitu zatrudnienia.
- Do limitu zatrudnienia wliczane będą natomiast: umowa z Panią Alicją (tylko za okres zatrudnienia, tj. styczeń – marzec) oraz umowy zawarte z Państwem Nowak (2 osoby) – zatem łącznie zatrudniane są 3 osoby w okresie styczeń – marzec, a w pozostałym okresie (kwiecień – grudzień) 2 osoby są wliczane do progu minimalnego. Naruszony został limit miesięcznego zatrudnienia 3 osób na umowę inną niż umowa o pracę począwszy od kwietnia 2022 r.
Zakładając, że kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wynosiła w każdym miesiącu 5.500 zł należy wskazać, że łączna kwota wynagrodzeń z tytułu ww. umów wynosi:
- w okresie styczeń - marzec 17.000 (tj. 7.000 + 5.000 + 5.000), czyli więcej niż 16.500 (tj. 5.500 x 3)
- w okresie kwiecień - grudzień 10.000 (tj. 5.000 + 5.000), czyli mniej niż 16.500 (tj. 5.500 x 3).
Warunek co do limitu kwot wypłaconych wynagrodzeń również został naruszony w kwietniu 2022 roku."