Przykład: wyjście z estońskiego CIT a korekta rozliczonej straty podatkowej zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o CIT

Rozliczenie straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT może być dokonane pod warunkiem stosowania ryczałtu przez okres co najmniej czterech lat podatkowych. Są to cztery bezpośrednio po sobie następujące lata opodatkowania ryczałtem. W przypadku wcześniejszego wyjścia z estońskiego CIT podatnik zobligowany jest do skorygowania dokonanego wcześniej odliczenia, poprzez złożenie stosownej korekty zeznania podatkowego za lata, w których dokonał tego odliczenia zgodnie z art. 7 ust 8 ustawy o CIT.

Tytułem wstępu

Rozliczenie straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT może być dokonane pod warunkiem stosowania ryczałtu przez okres co najmniej czterech lat podatkowych. Są to cztery bezpośrednio po sobie następujące lata opodatkowania ryczałtem. Okres ten został wyznaczony w związku z wyborem ryczałtu przez podatnika na okresy czteroletnie (na podstawie art. 28f ustawy o CIT). W przypadku niedotrzymania warunku stosowania opodatkowania ryczałtem przez okres co najmniej czterech lat podatkowych (np. w przypadku zakończenia opodatkowania ryczałtem po roku jego stosowania), podatnik traci prawo do dokonania obniżenia na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT, od dnia w którym skorzystał z tego obniżenia oraz jest zobowiązany do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Przykład nr 4 z Objaśnień Ministra Finansów

Podatnik wybiera ryczałt począwszy od 2022 roku. Rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Dochody oraz straty podatnika w jednym źródle przychodów kształtowały się w okresie 2016-2021 w sposób następujący (kwoty wyrażono w mln zł, kwota wskazana w nawiasie oznacza poniesienie straty):

Jeżeli podatnik naruszy warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (np. w 2023 roku wspólnik spółki będący osobą fizyczną sprzeda udziały w spółce na rzecz osoby prawnej), wówczas na podstawie art. 7 ust 8 ustawy o CIT podatnik utraci nabyte warunkowo prawo do rozliczenia straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT. Oznacza to konieczność złożenia korekty zeznania za rok 2021, w którym podatnik rozliczył stratę, jak również obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę - naliczonych od dnia, w którym podatnik skorzystał z tego obniżenia, (np. od dnia złożenia zeznania podatkowego). Jeśli podatnik dokonał odliczenia straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT w dniu 31 marca 2022 roku – naliczenie odsetek powinno zostać dokonane od tego dnia.

Jednocześnie podatnik utraci prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik nie spełnił warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4, tj. z końcem 2022 roku (art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o CIT).

Utrata prawa do rozliczenia straty na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT nie oznacza powtórnego nabycia prawa do rozliczenia straty na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Zatem podatnik nie będzie mógł uwzględnić w rozliczeniu za rok 2023, strat poniesionych przed przystąpieniem do ryczałtu od dochodów spółek.

Po zaprzestaniu stosowania opodatkowania ryczałtem, podatnik może rozliczać przyszłe straty (powstałe po okresie opodatkowania ryczałtem) na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Jeśli zatem podatnik poniesie stratę w roku 2023 (tj. gdy w wyniku naruszenia warunków opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek powróci do opodatkowania na zasadach ogólnych) strata ta będzie mogła być odliczona na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT w latach kolejnych, tj. począwszy od 2024 r. (pod warunkiem opodatkowania na ogólnych zasadach, tj. innych niż określone w rozdziale 6b).

Masz pytania? Chcesz się skonsultować?
🤔

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Może Cię zainteresować

Wpisy z tej samej kategorii

Ostatnie wpisy na blogu