Zaliczki na poczet dywidendy w estońskim CIT

"Nie mają Państwo możliwości jako płatnik zastosowania mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wypłacanych wspólnikowi zaliczek na poczet dywidendy pochodzących z zysku osiągniętego w trakcie pierwszego roku opodatkowania ryczałtem" - takimi słowy zwrócił się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej do wnioskodawcy w interpretacji z 5 maja '22. Niecały miesiąc później odpowiedź była zgoła inna: "Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 1, w razie wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy." Jak zatem postępować?

[AKTUALIZACJA 21.07.2022]

Organ zmienił zdanie - więcej o tym tu: <<< Zaliczki na poczet dywidendy - nowe pozytywne interpretacje <<<

Podatek od dywidendy

Jednym z głównych benefitów wdrożenia estońskiego CIT w spółce jest niższe finalne opodatkowanie kwot wypłacanych wspólnikom w porównaniu do tradycyjnego opodatkowania.

Powyższe różnice na korzyść estońskiego CIT wynikają ze specyficznego systemu obliczania podatku pobieranego przez spółkę w przypadku wypłaty zysków – w estońskim CIT podatek płacony przez osoby fizyczne (PIT) jest pomniejszany o 90% (lub 70% w przypadku dużego podatnika) zapłaconego podatku CIT. Mechanizm ten występuje tylko dla estońskiego CIT.

Co z zaliczkami?

Powstały jednak wątpliwości, czy opisany powyżej mechanizm stosować do zaliczek na poczet dywidendy. A w (uproszczonym) języku podatkowym: czy spółka pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty zaliczki na poczet dywidendy wypłaconej wspólnikowi będzie uprawniona do pomniejszenia tego podatku o odpowiednią kwotę należnego ryczałtu od dochodów spółek według zasad określonych w art. 30a ust. 19 ustawy PIT?

Całe rozważania sprowadzają się do tego, czy wspólnik w momencie otrzymania zaliczki zapłaci:

  • Podatek pomniejszony o (szacowany) podatek CIT
  • czy zapłaci normalny, a po podjęciu przez Spółkę uchwały o podziale zysku (czyli np. rok później) będzie miał prawo odzyskać nadpłacony podatek dochodowy w ramach postępowania nadpłatowego na gruncie art. 75 Ordynacji podatkowej (kolejne miesiące plus czas).

Podatnicy mieli w tym zakresie wątpliwości, których nie rozwiały zmiany wprowadzone w tym zakresie do ustawy w 2022 roku jak również objaśnienia Ministra Finansów. Skoro pojawiły się wątpliwości to zostały zadane pytania, na które dyrektor KIS odpowiedział w interpretacjach.

Interpretacje podatkowe dyrektora KIS

W ostatnim czasie pojawiły się dwie interpretacje w tym temacie, które tylko pogłębiły wątpliwości:

  • 0113-KDIPT2-3.4011.121.2022.3.IR z 5 maja 2022 roku (negatywna)
  • 0115-KDIT1.4011.176.2022.1.MR z 2 czerwca 2022 roku (pozytywna)

W pierwszej interpretacji organ wskazał, że pobierany podatek w wysokości 19% nie może być pomniejszony: „nie mają Państwo możliwości jako płatnik zastosowania mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wypłacanych wspólnikowi zaliczek na poczet dywidendy pochodzących z zysku osiągniętego w trakcie pierwszego roku opodatkowania ryczałtem”.

Druga interpretacja dowodzi odwrotnie: wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, a tym samym W konsekwencji Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić zryczałtowany podatek dochodowy i zastosować pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT. Dodać należy, że, co podkreśla ta interpretacja, w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z 23 grudnia 2021 r., „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazano, że: „Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.”

Rozwiązanie na przyszłość?

Warto obserwować rozwój linii orzeczniczych, również na etapie sądów administracyjnych, niemniej interpretując zamierzenia ustawodawcy systemowo niespójne byłoby rozróżnianie opodatkowania zaliczek oraz samej dywidendy.

Być może finalnie znajdzie poklask rozwiązanie nieintuicyjne na pierwszy rzut oka, ale mające pewne oparcie w przepisach: dopiero zaliczki wypłacane od drugiego roku opodatkowania estońskim CIT (i już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pierwszy rok estońskiego CIT) będą podlegały pod mechanizm pomniejszenia w trakcie roku wypłacania zaliczek. Takie zaliczki byłyby bowiem wypłacane z zysków osiągniętych w trakcie opodatkowania estońskim CIT, które zostały przeznaczone np. na kapitał rezerwowy przeznaczony do wypłaty dywidendy i zaliczek na poczet dywidendy z zysku osiągniętego w trakcie trwania w estońskim CIT (co wymagałoby odpowiedniego udokumentowania).

Takie rozwiązanie na pewno nie jest rozwiązaniem najprostszym, ale do tego, że nie tylko przepisy, ale również interpretacje tych przepisów są zagmatwane przedsiębiorcy w tym kraju już mogli się przyzwyczaić. Niewątpliwie pożądanym rozstrzygnięciem byłoby wskazanie również w ustawie o PIT, że zasady dotyczące pomniejszenia opodatkowania stosuje się również do zaliczek.

***

Art. 28m ustawy o CIT

1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) (...)
2.  Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku)

Art. 30a ust. 19 ustawy o PIT:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Masz pytania? Chcesz się skonsultować?
🤔

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Może Cię zainteresować

Wpisy z tej samej kategorii

Ostatnie wpisy na blogu