23 grudnia 2021 roku Minister Finansów wydał "Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek". Stanowi on podstawowe (po przepisach) źródło informacji dotyczącej interpretacji tych przepisów. Co ważne. zastosowanie się przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych powoduje objęcie go ochroną przewidzianą w Ordynacji podatkowej taką jak dla interpretacji podatkowych.
Przewodnik stanowi ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania przepisów o estońskim CIT. Są to tzw. objaśnienie podatkowe, o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.) (dalej: „Ordynacja podatkowa”).
Cytując sam przewodnik:
"Celem Przewodnika jest przedstawienie prawidłowego rozumienia przepisów ustawy o CIT w zakresie opodatkowania ryczałtem dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania wiąże podstawę opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego. Wpływa to również na moment powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym zasady opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek są odejściem od dotychczasowych zasad opodatkowania CIT. Wybór tego modelu opodatkowania oznacza dla podatnika przystąpienie do systemu opartego na nowych zasadach opodatkowania, które w sposób istotny różnią się od reguł podstawowych. Ryczałt jest rozwiązaniem fakultatywnym. Oznacza to, że podatnik może, ale nie musi z niego skorzystać. Pozostałe instrumenty podatkowe (np. ulgi podatkowe) pozostają dostępne dla podmiotów nieobjętych ryczałtem. Celem Przewodnika jest przedstawienie prawidłowego rozumienia przepisów o ryczałcie od dochodów spółek. Zarazem intencją jest, aby od początku konstytuowała się jak najlepsza praktyka stosowania tych przepisów - jak najbardziej przewidywalna, jednolita oraz oparta na odpowiednich metodach wykładni prawa podatkowego.:
Przewodnik zawiera on oficjalne stanowisko twórców tych przepisów dotyczące ich interpretowania. Stąd jest to niewątpliwie pozycja, która powinna znaleźć się w bibliotece każdej osoby działającej z podmiotami, które wybrały estoński CIT na swój sposób opodatkowania. Można go pobrać klikając odpowiednią ikonkę na górze niniejszego wpisu.
Objaśnienia zawierają bardzo dużą ilość przykładów i wyjaśnień. W sposób prosty przedstawiły jednak ogólną koncepcję estońskiego CIT ofiarowując najważniejszą regułę wykładni:
"W stosowaniu właściwej wykładni przepisów o ryczałcie istotne jest, w przypadku wątpliwości natury językowej, że reinwestycje pozostają nieopodatkowane. Natomiast przekazanie do konsumpcji, wypłata, czy inna dystrybucja majątku - niezależnie od tego, w jakiej formie jest dokonana - podlega opodatkowaniu."