Co to są ukryte zyski

Ukryte zyski to kategoria dochodu do opodatkowania w ramach estońskiego CIT. Przy kalkulacji opłacalności wejścia w estoński CIT warto przeanalizować, czy w ramach działalności spółki są takie zdarzenia i transakcje, które będą skutkować koniecznością zapłaty podatku (którego wysokość to 10% od podstawy opodatkowania u małego podatnika i 20% u innych spółek).

Ukryte zyski: definicja

Ukryte zyski to:

1. wszelkie świadczenia spółki (odpłatne, nieodpłatne, pieniężne, niepieniężne),

2. wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz:

         a. wspólnika lub

         b. podmiotu powiązanego bezpośrednio lub pośrednio ze spółką, lub

         c. podmiotu powiązanego bezpośrednio lub pośrednio ze wspólnikiem spółki.

3. wykonane w związku z prawem wspólnika do udziału w zysku.

Cytując bezpośrednio przepis (art. 28m ust. 3) z ustawy o CIT:

"Przez ukryte zyski, (...), rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności (...)"

Przykładowo, ukrytym zyskiem jest wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału wypłacone przez spółkę do wspólnika z zysku. Albo część ceny zapłacona powiązanej spółce ponad cenę rynkową za towar.

>>> Ukryte zyski – przykłady <<<

Warto zaznaczyć, że katalog ukrytych zysków wskazany w ustawie jest otwarty. Ustawodawca tylko przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków.

W ustalaniu konkretnych ukrytych zysków pomocne będzie zastosowanie generalnej zasady wykładni przepisów o estońskim CIT:

reinwestycje pozostają nieopodatkowane.
przekazanie do konsumpcji, wypłata, czy inna dystrybucja majątku - niezależnie od tego, w jakiej formie jest dokonana - podlega opodatkowaniu.

„Świadczenia spółki”, a nie „świadczenia na rzecz spółki”

Zgodnie z definicją opodatkowane są świadczenia spółki, a nie świadczenia na rzecz spółki.

Nie są zatem ukrytym zyskiem świadczenia, których beneficjentem jest spółka opodatkowana estońskim CIT!

Świadczenie może być zarówno świadczeniem wykonanym przez spółkę (np. sprzedaż poniżej ceny rynkowej) lub świadczeniem nabytym przez spółkę (np. zakup powyżej ceny rynkowej).

Świadczenie musi być na rzecz wspólnika lub podmiotu powiązanego, zgodnie z punktem 2 powyższej definicji.

>>> Jak ustalić krąg podmiotów powiązanych na potrzeby estońskiego CIT <<<

Powiązanie świadczenia z prawem wspólnika do udziału w zysku

Ustalenie związku między ocenianym świadczeniem a prawem wspólnika do udziału w zysku niewątpliwie będzie zapewne wypracowywane w praktyce.

Na ten moment, zgodnie z objaśnieniami od Ministra Finansów, możemy powiedzieć, że ukrytym zyskiem będą tylko świadczenia związane z wywieraniem przez wspólnika wpływu (także pośredniego) na działanie i decyzje spółki. Innymi słowy: to świadczenia, które wynikają z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Nie są zatem ukrytym zyskiem świadczenia podjęte (wykonane) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki w zakresie takiego świadczenia.

Jak wskazują Objaśnienia Ministra Finansów, jeżeli beneficjentem jest wspólnik, to świadczenie powinno być oceniane w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie – czyli wspólnik osiąga efekt ekonomiczny taki sam, jaki osiągnąłby przez wypłatę dywidendy.

Przy sprawdzaniu, czy dane świadczenia jest związane z prawem wspólnika do udziału w zysku, pomocne może być również przeprowadzenie dodatkowego testu, w którym należy:

• ocenić, czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi;

• sprawdzić, czy cena świadczenia jest rynkowa;

• ocenić, czy doszłoby do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane;

• sprawdzić, czy świadczenie uwzględnia potrzeby spółki;

• sprawdzić, czy świadczenia spółki nie wynikają z niedoborów związanych z brakiem wyposażenia spółki przez wspólnika w niezbędne aktywa do prowadzenia założonej działalności (np. brak wniesienia nieruchomości aportem do spółki i jej wynajmowanie przez wspólnika tej spółce).

Jeżeli brzmi TAK na powyższe pytania, najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z ukrytym zyskiem.

Świadczenia między spółkami powiązanymi a ukryty zysk

Nie będzie ukrytym zyskiem świadczenie na rzecz podmiotu powiązanego przekazane w związku z transakcją i) bezpośrednio powiązaną z podstawowym przedmiotem działalności, ii) zawartą na warunkach rynkowych i iii) niezbędną w prowadzonej działalności.

Świadczenia pośrednio powiązane z podstawowym przedmiotem działalności (np. licencjonowanie praw własności przemysłowej) może być uznane za ukryty zysk (kwestia do każdorazowego zbadania – potencjalny element sporny).

Minister Finansów wskazał, że do świadczeń w ramach grupy kapitałowej, które mogą skutkować powstaniem dochodu z tytułu ukrytego zysku, należy zaliczyć transakcje mające związek np. z:

• podziałem funkcji, aktywa lub ryzyka;

• korektą dochodowości – bez względu na jej podstawę;

• zarządzaniem udziałami w grupie kapitałowej;

• audytem przeprowadzanym w grupie kapitałowej;

• przekazywaniem know-how w ramach grupy kapitałowej;

• doradztwem w zakresie m.in. usług zarządzania, promocji czy reklamy;

• udostępnianiem wartości intelektualnej lub majątku.

Cytując Objaśnienia Ministra Finansów: „Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem”.

Co nie jest ukrytym zyskiem

Ustawodawca zdecydował się również wskazać kilka świadczeń, które mimo spełniania warunków do uznania ich za ukryte zyski, ukrytymi zyskami nie będą.

Wynagrodzenia.

Nie są ukrytym zyskiem otrzymywane przez wspólnika wynagrodzenie z tytułu powołania do zarządu czy rady nadzorczej, umowy o pracę czy innych umów cywilnoprawnych (np. zlecenie, o dzieło, kontrakt menedżerski).

Należy pamiętać jednak, że nie są ukrytym zyskiem do 5-krotności średniego wynagrodzenia w spółce i nie więcej niż 5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Powyżej tej 5-krotności – są ukrytym zyskiem.

Jeśli średnia w Spółce jest niższa od średniej GUS to średnia Spółki będzie punktem odniesienia, zaś jeśli ww. średnia wynagrodzeń Spółki jest wyższa od średniej GUS to średnia GUS będzie punktem odniesienia.

Samochody osobowe

Nie są ukrytym zyskiem wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, związane z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku.

Jednak, gdy składniki majątku wykorzystywane są również na inne cele niż działalność gospodarcza (tzw. użytek mieszany) – wyłączenie będzie przysługiwać w wysokości 50%.

Pożyczki

Nie jest ukrytym zyskiem zwrot pożyczki przez spółkę do wspólnika (lub podmiotu powiązanemu).

Ale odsetki od tych pożyczek, kwoty prowizji, inne wynagrodzenia i opłaty są ukrytym zyskiem.

Wysokość podatku od dochodu z ukrytych zysków

Wysokość podatku obliczana od dochodu z ukrytych zysków wynosi:

1) 10% podstawy opodatkowania – w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2) 20% podstawy opodatkowania – w przypadku podatnika innego.

Termin płatności podatku od dochodu z ukrytych zysków

Termin płatności podatku od dochodu z tytułu ukrytych zysków - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Ukryty zysk a PIT, czyli mechanizm odliczenia podatku u wspólników

Wypłaty ukrytego zysku nie korzystają z mechanizmu odliczenia, nawet jeśli w ich wyniku powstanie przychód po stronie wspólników.

Masz pytania? Chcesz się skonsultować?
🤔

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Może Cię zainteresować

Wpisy z tej samej kategorii

Ostatnie wpisy na blogu