W niedawnym wpisie wskazywałem na rozbieżności w interpretacjach dotyczących opodatkowania zaliczek w estońskim CIT.
Wydaje się, że owe rozbieżności szybko zostały usunięte i możemy mówić o początku linii interpretacyjnej potwierdzającej możliwość stosowania mechanizmu odliczenia w zaliczkach na dywidendę.
Dla przypomnienia, w interpretacji 0113-KDIPT2-3.4011.121.2022.3.IR z 5 maja 2022 roku organ wskazał, że pobierany podatek w wysokości 19% nie może być pomniejszony zgodnie z mechanizmem odliczenia którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
>>> Zaliczki na poczet dywidendy w estońskim CIT <<<
Podatnik nie zgodził się z tą interpretacją i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Okazało się jednak, że badanie tematu przez Sąd nie jest konieczne.
Organ w trybie autokontroli uwzględnił stanowisko spółki i zmienił z urzędu zaskarżoną interpretację indywidualną. Finalnie zatem Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko, które przedstawili skarżący we wniosku jest prawidłowe. Zatem Spółka, pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty zaliczki na poczet dywidendy, wypłaconej wspólnikowi, w okresie stosowania przez Spółkę zasad określonych w Rozdziale 6b ustawy CIT, będzie uprawniona do pomniejszenia tego podatku o odpowiednią kwotę należnego Ryczałtu od dochodów spółek, według zasad określonych w art. 30a ust. 19 ustawy PIT.
Sygnatura sprawy to 0113-KDIPT2-3.4011.121.2022.4.IR
Oznacza to, że podatek płacony przez osoby fizyczne (PIT) jest pomniejszany o 90% (u małego podatnika) lub 70% (inni podatnicy) zapłaconego podatku CIT.
>>> Zobacz, jak to działa na przykładzie <<<
Powyższe potwierdzają również inne, nowe interpretacje.
Przykładowo, w niedawnej interpretacji 0115-KDIT1.4011.326.2022.1.MK z 15 lipca 2022 roku podzielono ten pogląd:
"W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. Jak wynika z opisu zdarzenia Spółka od 1 stycznia 2022 r. rozpoczęła korzystanie z ryczałtu od dochodów, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak więc w przypadku wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy."
Tym samym należy mieć nadzieję, że nieporozumienia związane z możliwością stosowania mechanizmu odliczenia przy wypłacie zaliczek mamy już za sobą.